Dollarn tappar tidigare styrka

(SIX) De svenska obligationsräntorna noteras lägre på tisdagen i likhet med de tyska och amerikanska.

USA-räntorna sjönk i går när marknaden föreföll mildra sin förväntan om när den första styrräntehöjningen från Federal Reserve kan förväntas. Dollarn har försvagats efter att i kölvattnet av fredagens starka jobbdata ha

stärkts.

“Perceptionen har blivit mindre skruvad mot en tidigare räntehöjning och mer begrundande kring tidpunkten”, säger en chefsräntestrateg vid Janney Capital Markets enligt Market Watch.

Räntorna pressades i går av att Federal Reserve-ledamoten Dennis Lockhart upprepade budskapet att  centralbanken bör avstå från att höja styrräntan före mitten av nästa år. Lockhart sade även att han är

komfortabel med att behålla guidningen om att det väntas gå en betydande tid innan styrräntan höjs.

The Wall Street Journal skriver dock att Federal Reserve på allvar överväger att byta ut sin guidning för styrräntan vid nästa veckas möte. Finanstidningen noterar att ledamoten William Dudley på sistone

snarare har använt formuleringen att Fed kommer att vara “tålmodiga” innan man höjer styrräntan.

Alliansen är beredda att före det extra valet som väntas utlysas till den 22 mars göra upp över blockgränsen om spelregler som möjliggör för minoritetsregeringar att styra Sverige. Om statsminister Stefan Löfven menar allvar med sin utsträckta hand bör han kunna ge samma besked, skriver de fyra partiledarna i Alliansen på Dagens Nyheters debattsida.

Den grekiska regeringen kommer under dagen att be om en förlängning av det nuvarande nödlånet med två månader. Nödprogrammet kan inte avslutas som planerat vid årsskiftet då långivarna i trojkan och den

grekiska regeringen fortfarande inte är överens om nödvändiga reformer, meddelades det efter gårdagens eurogruppsmöte.

“Trots vissa framsteg finns inga möjligheter att avsluta den sista översynen nu och inte heller innan årsskiftet”, sade eurogruppens ordförande Jeroen Dijsselbloem.

 Japans regering överväger en extrabudget på 3.000 miljarder yen i syfte att ge stimulans till ekonomin, uppger källor som är involverade i diskussionen enligt Bloomberg. Under förra månaden senarelade

regeringen den kommande momshöjningen med 18 månader till april 2017 och kallade till nyval, i syfte att få nytt mandat för att genomföra de ekonomiska reformerna.

Tysk handelsdata var något starkare än väntat under morgonen.

Klockan 09.30 meddelar Riksgälden nya statsupplåningsprognoser.

“De månadsutfall som publicerats sedan juniprognosen har visat på ett något lägre nettolånebehov än väntat. Samtidigt räknade Riksgälden då med en relativt stark utveckling framöver och exempelvis kan

BNP-tillväxten på 3 procent behövas revideras ned”, skriver Nordea-ekonomen Jakob Hallmer.

Under förmiddagen väntas även en arbetskraftsbarometer från SCB, samt Arbetsförmedlingens arbetsmarknadsutsikter för 2015. Brittiska industriproduktionssiffror står även på agendan.

I eftermiddag kommer USA-data i form av NFIB:s temperaturmätare på småföretagen, statistik över utvecklingen i grossistledet samt siffror rörande lediga jobb.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund