”En betydande orosfaktor”
Fed ändrade en del på dispositionen på kommunikén i samband med tisdagens räntebesked jämfört med motsvarande kommuniké i juni, med budskapen var i stora drag de samma, om än kanske något mindre hökaktiga. Den mest troliga slutsatsen är att Fed väljer att lämna styrräntan oförändrad under resten av året.
Det framgår av en rad analytikerkommentarer om budskapen t från Federal Reserve i samband med räntebeskedet på tisdagskvällen.
David Greenlaw, USA-ekonom på Morgan Stanley, såg inga större överraskningar i Fed-uttalandet, han bedömer att kommentarerna var något mindre hökaktiga nu jämfört med i juni, men inte överraskande mjuka.
Han hänvisar i första hand till att referensen i juni till att nedåtriskerna mot tillväxten “förefaller ha minskat något” inte upprepades i tisdagens uttalande. Kommentaren i juni om att “uppåtriskerna mot inflationen och inflationsförväntningarna har ökat” upprepades inte heller.
Enligt David Greenlaw är Feds värdering av riskerna mot tillväxt och inflation därmed nu jämnare balanserade än de föreföll vara i juni. Fomc skrev på tisdagen att “även om nedåtrisker mot tillväxten kvarstår är uppåtriskerna mot inflationen också en betydande orosfaktor för kommittén”.
John Ryding och Conrad DeQuadros, ekonomer på RDQ Economics, noterar att Fed på tisdagen refererade till “tidigare” prisökningar på olja och vissa andra råvaror, i juni beskrevs dessa prisökningar som “fortsatta”. Samtidigt beskrev Fed nu inflationen som en “betydande orosfaktor” medan de i juni sade att “uppåtrisken mot inflationen… har ökat”.
– Det mer hökaktiga språket om inflationen var ett, enligt vår bedömning, nödvändigt tillägg hör att hålla nere antalet reservanter till en ledamot, skriver RDQ-ekonomerna.
De skriver vidare att även om Fed-ledamöterna utan tvekan är oroade över inflationen så tyder uttalandet på att de räknar med en dämpning, bland annat genom den implicita referensen till de fallande råvarupriserna.
Det oförändrade budskapet om den ekonomiska tillväxten tyder samtidigt på att Fed räknar med en tillväxt under potential under flera kvartal framöver, och därmed stigande arbetslöshet en bit in på 2009. Det är snarare det än en stramare penningpolitik som kommer att bidra till att inflationen ska dämpas framöver, bedömer RDQ-ekonomerna.
Mattias Bruér, Fedbevakare på SEB, bedömer att Fed på tisdagen backade tillbaka något från det marginellt hökaktiga budskapet i samband med räntebeslutet i juni, och han anser att Fed nu har en neutral hållning.
SEB-ekonomen framhåller att mycket av Feds uttalande om inflationen uttrycks i imperfekt, till exempel “tidigare uppgångar” i priset på olja och vissa andra råvaror.
– Det betyder möjligen att Fomc är försiktigt optimistisk om inflationsutsikterna, exempelvis i skenet av den senaste tidens kraftiga nedgång i oljepriset, skriver Mattias Bruér.
nullnullnullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.