Eniro
Eniro kan tvingas till rekonstruktion i dag
Eniro har under en period förhandlat med sina långivare att lyckas klättra ut den finansiella oreda det skuldtyngda bolaget befinner sig i. Totalt sex banker har har tillsammans lånat ut 1.465 miljoner kronor till Eniro, som i sin tur inte lyckas uppfylla sina åtaganden mot bankkonsortiet.
LÄS MER:
Som mest ägde Staffan Persson drygt 11 procent av Eniro men före sommaren flaggade han för att han via bolag gått under en ägarandel på 5 procent.
Tidsfristen för förhandlingarna löpte ut den sista februari men Eniro lyckades då förlänga det så kallade “stand still-avtalet” med en månad. I dag går dock tidsfristen ut och hittills har ingen lösning presenterats.
– När vi har ett färdigt avtal på plats kommer vi att kommunicera det men vi är optimistiska och tror fortfarande att vi ska komma i mål med det här. Vår syn har inte förändrats gällande möjligheterna till en lösning, säger Örjan Fridh till Breakit.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.