EQT ska ha sålt hela innehavet i Securitas

Riskkapitalbolaget EQT ska ha sålt hela sitt innehav i säkerhetsbolaget Securitas, enligt Dagens industri som talat med källor.
EQT ska ha sålt hela innehavet i Securitas - securitas-700_binary_6947170.jpg

EQT har suttit på 3 procent av ägandet i bolaget och har en representant i styrelsen i formen av Harry Klagsbrun. Enligt nuvarande aktiekurs ska posten vara värd nästan 2 miljarder kronor, skriver Di.

Affären ska ha ägt rum på marknaden utan någon rabatt. Under dagen har SEB mäklat en post om runt 0,5 procent av aktierna i Securitas. Även i förra veckan mäklades en storpost.

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Curasight