Extraknäck på väg mot miljardindustri
När Affärsvärlden hälsar på hos Studentconsultings Stockholmskontor precis mitt emot KTH – “kom gärna över på en jobbintervju mellan föreläsningarna” – är det en riktigt bra dag för Tobias Lindfors, grundare och vd. Han har just skrivit nordiskt ramavtal med El-Giganten, kund i Sverige sedan ett år, om att bemanna deras kundservice, butiker och lager i Norge, Danmark och Finland. Helt enligt planen. Sedan starten för elva år sedan har Studentconsulting siktat in sig på de riktigt stora kunderna, just för att ha möjlighet att följa med dem ut i världen.
I dag har Studentconsulting ett tiotal stora ramavtal med företag som Tieto Enator, Telenor, Statoil och svenska Posten, som var det första stora kontraktet som tecknades. Ett samarbete som nyligen ledde till ytterligare ett – med Posten Norge AS. Det kontraktet är värt 220 miljoner kronor.
– Kontraktet i Norge fick vi mycket tack vare att vi har goda referenser från Posten i Sverige, och att de är nöjda med oss. Kontraktet med Posten i Sverige, på riksnivå, fick vi för att vi fick goda referenser från postkontor i norra Sverige, där vi började samarbetet. Så vi jobbar mycket med referenser, säger Tobias Lindfors.
Under de senaste tre åren har Studentconsulting växt med drygt 1 100 procent. Men vid starten, för elva år sedan i Luleå, hemstaden för Tobias Lindfors och Niklas Jansson, var det tufft. De båda kursarna pluggade på ekonomlinjen när de kom på att studenter borde vara en perfekt lösning för företag som behövde duktig och motiverad personal men inte ville anställa.
– Vi började med fyra tomma händer.
Till en början hade de två personer att hyra ut, sig själva. Sedan utökades konsultstocken med en kompis som var bra på att programmera, han fick utveckla ett intranät hos Scania. Sedan var det bara att börja ragga studentkonsulter på varenda kårfest, föreläsningsrast och “reccegasque”. Och kunder, först i närområdet men snart kunde man följa sina kunder ut i hela Sverige.
– Vi jobbade jättehårt. Vi tog inte ut någon lön. Vi sov på våra nyöppnade kontor, inte på hotell.
Tobias Lindfors tog aldrig någon ekonomexamen. Han fick annat att göra.
– Det kanske jag gör någon dag, jag har väl cirka 30 poäng kvar. Men jag har lärt mig mer på att driva företaget än på att studera, säger han, men tillägger snabbt att han tycker att akademisk utbildning är något väldigt bra. Förstås.
I slutet av 1990-talet var det något ganska nytt att studenter skulle börja karriärplanera. Och att hyra ut dem till företag sågs som ett mycket märkligt fenomen, minns Tobias Lindfors.
– Jag och Niklas blev intervjuade av lokala TV4 när vi just hade startat. Vi sa att vi skulle nå 100 miljoner i omsättning inom tio år, det tyckte många var konstigt. Men man kommer inte längre än de mål man sätter upp.
Flera gånger under intervjun talar Tobias Lindfors om den “winwin-situation” som uppstår när man för samman företag som har kompetensbrist med jobbsugna människor som vill göra karriär. Och om att det känns bra att göra samhällsnytta, det motiverar både honom själv och de anställda.
– Att se unga människor med ett så otroligt engagemang, det gör mig så glad.
Just känslan av att jobba för något större tror han är förklaringen till att hans medarbetare är så drivna. Utan medarbetare som är duktiga på att stämma av vad kunderna tycker och anpassa sig efter önskemålen hade framgången inte nåtts. Man får aldrig slappna av, allra minst nu när det är dags för nästa stora steg för Studentconsulting, understryker Tobias Lindfors.
– För som jag brukar säga, säger han och gör en konstpaus.
– Vi är stolta. Men inte nöjda.
Strategiskt finlir eller banbrytande ledarskapsidéer är det kanske inte frågan om på StudentConsulting. Men vad gör det? Affärsidén är klockren, leveransförmågan verkar i det närmaste vara total. Företaget som gått från att vara det 22:a största bemannningsföretaget i Sverige till plats åtta på tre år, har hittills inte tappat ett enda av sina stora ramavtal.
Det är ingen överdrift att säga att Tobias Lindfors ser hoppfullt på framtiden. Som bland annat ska fyllas med etablering i Europa, förmodligen Tyskland, i slutet av året. Sedan tar företaget land efter land, är tanken.
– Det ska bli förbannat kul att göra samma resa ut i Europa som vi gjort från Luleå ut i Norden.
– Vårt mål är att nå tre miljarder i omsättning inom fem, sex år.
– Jo, det finns planer på att notera Studentconsulting, men vi måste vara redo. När vi etablerat oss i ett par länder i Europa, då är det dags.
_________________
Mest överträffade mål: 1998 intervjuades Tobias Lindfors och medgrundaren Niklas Jansson i Norrbottens lokaltv: ”Vi satsar på 100 miljoner i omsättning till 2008”. Omsättningen 2007 blev 311 miljoner kronor, prognosen för 2008 är 500 miljoner kronor.
Framtid:”Vi känner oss otroligt motiverade att göra resan ut i Europa, på liknande sätt som vi gjort resan i Sverige och Norden. Vi kan tiodubbla omsättningen inom fem, sex år, till tre miljarder kronor,” säger Tobias Lindfors.
Framgångsreceptet på en minut:
ª Studiekamraterna Tobias Lindfors och Niklas Jansson startade bemanningsföretaget med fyra tomma händer. Hyrde ut sig själva först, sedan kompisar och började sedan rekrytera på riktigt. Under 2007 hyrde StudentConsulting ut 5 000 personer i åldern 18 och 30. I databasen finns 100 000 namn. Fokus på riktigt stora kunder, som kan bana väg ut i Europa. För att hålla nere lönekostnaden har man så lite personal som möjligt ”på bänken” (som uppbär garantilöner). För att motivera personalen erbjuds generösa optionsprogram för nyckelpersoner, i dag finns 5 procent av ägandet hos 20-tal anställda och styrelsemedlemmar. Motivationen ökar av känslan av att jobba för ”något större”: Samhällsnyttan med att hjälpa unga människor ut i arbetslivet. Förra året tog StudentConsulting in 60 miljoner av riskkapitalbolaget Scope, mot 25 procent av ägandet, för att kunna gå ut i Europa.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.