Fed-ledamot tror på räntehöjning

Argumenten för att USA:s centralbank Federal Reserve ska höja styrräntan vid december-mötet är övertygande, säger Fed-ledamoten Dennis Lockhart på onsdagseftermiddagen. Det rapporterar Dow Jones Newswires.

Om inte data överraskar kraftigt på nedsidan är Fed på väg att höja räntan, enligt Lockhart. Ekonomin växer i en solid takt trots motvind från omvärlden och den starka dollarn. Den måttliga tillväxten bör vara hållbar och trenden för sysselsättningsökningen ger förtroende för att anställningarna kommer att fortsätta. Feds sysselsättningsmål har i huvudsak infriats, enligt centralbanksföreträdaren.

Den fördelaktiga ekonomiska dynamiken kommer sannolikt att fortsätta in i 2016 och det finns vissa tecken på att arbetsmarknaden skapar löneökningar. Den låga inflationen för närvarande ses samtidigt som tillfällig, kommenterar Lockhart.

Federal Reserve har guidat för att styrräntan antagligen kommer att höjas i år, men har också framhållit att det beror på hur den ekonomiska datan utvecklas. Svag ekonomisk statistik fick tidigare i höstas bedömare att skjuta förväntningarna om en styrräntehöjning på framtiden, men på sistone har förväntningarna om en höjning i år åter stärkts.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.