Fingerprint: Betalkort kan bli en ny jättemarknad

Lansering av de första betalkorten med Fingerprint Cards sensor väntas under 2016.

Fingerprint Cards vd Jörgen Lantto höll under onsdagen en investerarpresentation. Där fanns drygt 20 olika institutionella investerare representerade, bland annat Swedbank Robur, AMF och SEB, enligt uppgifter till Breakit.

Fingerprints vd ska bland annat ha pekat ut betalkort som nästa stora marknad. Enligt Breakits källor ska Lantto uppgett att “kort har potential att bli lika stort som telefoner för Fingerprint inom två till tre år”.

Han ska vidare ha sagt att den första lanseringen av betalkort med sensor kommer att ske under nästa år.

Fingerprint Cards har sedan tidigare ett samarbete med norska Zwipe som tagit fram ett biometriskt kreditkort tillsammans med Mastercard.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.