FONDER: Dags ändra handelsreglerna
Handeln i fondandelar bör ske till okänd kurs. Annars kanspekulanter tjäna pengar på att studera hur aktie- ochväxelkurser förändras.
Men i dag sker inte handeln i fondandelar till okänd kurs.Störst är avvikelsen när det gäller Asienfonder. Istället föratt stänga fonderna för handel samtidigt som de asiatiskabörserna stänger och aktiekurserna tas, alltså redan på morgonensvensk tid, så tillåter bankerna handel i andelarna fram tilldess att de svenska bankkontoren stänger på eftermiddagen. S-E–Banken och Sparbanken tillåter till exempel handel fram tillklockan 16:30.
VÄNTA PÅ NEW YORKEtt exempel för att förklara hur detta kan utnyttjas: närHongkongbörsen föll 14 procent på en dag förra veckan så visstespekulanterna redan på morgonen svensk tid att Asienfondernaskulle falla kraftigt när dagens andelskurser beräknades. Dekunde vänta till New York-börsen öppnade 15:30 svensk tid och sehur kurserna för de asiatiska aktier som är noterade i USAutvecklades. Strax innan de svenska bankkontoren stängde handelni fondandelar klockan 16:30 svensk tid kunde de lämna enköporder på någon av Asienfonderna, eftersom de då visste attaktiekurserna hade stigit kraftigt. Mycket riktigt stegHongkongbörsen kraftigt nästa dag.
Visst kan man argumentera att det inte var säkert att börsen iHongkong skulle stiga. Men alla som följer den svenska börsenvet att gårdagens utveckling i New York ofta är helt avgörande.Och eftersom byten mellan fonder numera normalt är gratis så geräven en förtjänst på bara en extra procent per vecka mycketstora vinster på sikt.
Detta gäller dock bara svenskregistrerade fonder. I Luxemburghar de hårdare bestämmelser, som innebär att affärer som lämnasidag görs till morgondagens kurs. Den svenska finansinspektionenborde ställa lika höga krav på rättvis behandling avfondspararna som sina kollegor i Luxemburg. De förbättringar somskett är inte tillräckliga.
Kravet borde vara att köp- och säljorder på fondandelar måstelämnas före det klockslag som aktie- och växelkurser tas.Principen med handel till okänd kurs är nödvändig för attfondspararna skall behandlas rättvist och för att hindra attfonderna utnyttjas av spekulanter.
HINDRAR JÄMFÖRELSEREtt annat problem med det nuvarande sättet att beräkna bådeutlands- och Sverigefondernas andelskurser är att det inte gåratt göra rättvisa jämförelser vare sig med andra fonder ellermed index (se Andelskurser missvisande och orättvisa i 5/1996).Felet är att fondbolagen tar både aktiekurser och valutakurservid olika tidpunkter inbördes och vid andra tidpunkter än de somanvänds vid beräkning av index.
Eftersom både börsindex och valutakurser ofta ändrar sig mer änen procent på några timmar så kan man aldrig säga säkert vilkafonder som har utvecklats bäst och hur de har lyckats jämförtmed index.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.