Aktier
Fondförvaltare ser köpläge i aktier
Det skriver Bloomberg. Fonden Samra basar över, Artisan Partners, har 20 miljarder dollar i förvaltat kapital.
Samra bedömer att det nu är läge för en stadig hand att ta position. Det i takt med nyheter om ekonomisk svaghet i Kina och ett oljepris som verkar ha problem att stabilisera sig.
– Vi välkomnar dessa marknaderna, även om vi inte var glada för den sociala oro som skapades vid finanskrisen så är det samtidigt ett tillfälle i marknaden, sa Samra i en intervju.
Samras investeringsfilosofi går ut på att hitta undervärderade aktier med starka balansräkningar. Per den sista januari hade hans huvudfond 12,7 procent i kontanta medel, redo att köpa aktier för.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.