Hemskjutet smakar godast
Det är bråda dagar på Varpsunds skjutbana utanför uppländska Bålsta. Hagelskyttarna putsar på swingen vid kastmaskinen för lerduvor, älgjägarna finjusterar kikarsiktena i skjuttunneln och nybörjarna tränar inför jägarexamen i den digitala skjutbiografen.
Carl Mörner driver sedan två år tillbaka detta jaktcentrum som omfattar älgbana, hagelbanor, skjutbiograf och jaktbutik. Han har på nära håll sett hur jakten blivit en allt populärare fritidssyssla.
– Just nu sker det en intensiv föryngring av jägarkåren i Sverige. De nya jägarna har en seriös inställning, de inser att man måste träna för att bli en duktig skytt och ansvarsfull jägare, säger Carl Mörner.
Att jaga älg, rådjur, hjort, björn och vildsvin har förvandlats från en angelägenhet för rika direktörer och medelålders män på landsbygden till en trendig folkrörelse. Mest växer jakten i landets storstäder. Jägarna blir allt yngre samtidigt som fler och fler kvinnor tar examen och beger sig ut i skogarna med gevär på axeln.
– Jägarförbundet har funnits sedan 1884, men i princip bara rekryterat nya medlemmar i den manliga delen av befolkningen. De senaste åren har vi sett ett väldigt stort uppsving, speciellt bland kvinnliga medlemmar, säger Daniel Ligné, riksjaktvårdskonsulent på Jägareförbundet.
Jakttrenden har sitt upphov i USA, där intresset för att gå ut i naturen och nedlägga sitt eget vilt tog fart redan för tjugo år sedan. En inte oviktig orsak i sammanhanget är urbaniseringen. När allt fler människor bor i städer växer efterfrågan på riktiga naturupplevelser. Få saker kan då mäta sig med att smyga ut i en tyst skog för att överlista en kronhjort eller ett vildsvin.
En av de nyrekryterade kvinnliga jägarna är kokboksförfattaren och programledaren Lotta Lundgren. Under våren har SVT Play visat tv-serien På jakt med Lotta och Leif där tittarna fått följa med när hon först tagit jägarexamen och sedan begett sig ut på jakt. Allt under överinseende av den imposante polisprofessorn och storjägaren Leif GW Persson.
– Jag fastnade för jakten för att det är så mycket på riktigt. Mycket i vardagslivet känns som det är på låtsas, i de moderna städerna har vi fjärmat oss från naturen. Dessutom älskar jag kött, men tycker att det industrialiserade köttet är äckligt, säger Lotta Lundgren.
Programledaren från SVT:s Historieätarna sätter därmed fingret på ytterligare en starkt bidragande orsak till det ökade intresset för jakt, nämligen det faktum att allt fler människor vill kunna veta varifrån köttet kommer. Ett djur på tallriken som vuxit upp i Guds fria natur innan det hastigt och olustigt fallit offer för jägarens kula, gör de etiska och ekologiska argumenten för viltkött ännu starkare.
En annan förklaring bakom jakttrenden är att tillgången till djur är stor. Sverige har i dag stora och livskraftiga stammar av inte bara älg och rådjur utan även kronhjort, dovhjort, björn och inte minst vildsvin.
– Vi har aldrig tidigare haft så mycket vilt att jaga och det finns flera viltarter som vi skulle behöva jaga ännu mer. Vildsvinen är en. De förökar sig snabbt och är svåra för jägarna att överlista, säger Daniel Ligné.
I år beräknas Sveriges jägare skjuta över 100 000 vildsvin. Om prognosen håller i sig kommer det vara andra året i rad som det nedläggs fler vildsvin än älgar i de svenska skogarna. Dels beror det på att allt fler älgar numera blir bytesdjur åt den växande vargstammen. Dels beror det på att vildsvinsstammen fortsätter att växa – både geografiskt och kvantitativt. Men att jaga vildsvin är inte lätt, det ställer en hel del nya krav på jägaren.
Medan älgjakten kan vara långsam och tämligen förutsägbar – jägaren placeras ut på ett pass med utsikt över ett fält eller skogsdunge, kommer det en älg så skjuter man, kommer ingen älg dricker man kaffe – så kan vildsvinsjakten vara desto mer actionfylld. Vildsvinen lever i stora flockar som kontrolleras av en dominant matriark. När hon anar oråd tar hela gruppen av djur till flykten. Och då kan det gå fort.
– Jag ska erkänna att det inte är mitt favoritkött, men vildsvin är fascinerande och smarta djur. Medan hjortdjuren är ganska förutsägbara är vildsvinen alltid svåra att överlista, säger Lotta Lundgren.
Ytterligare en anledning till att vildsvin eldat på jakten är att de erbjuder jaktmöjligheter året runt. Alla vildsvin utom sugga som får kultingar är nämligen lovligt byte i Sverige.
– I dag är jakt en industri året runt, jakten är mer kommersiell. Förr var du tvungen att äga mark eller sitta på familjekontakter för att komma in i ett jaktlag. I dag finns en uppsjö av gårdar och gods som säljer jakt som ett sätt att utnyttja sina marker, säger Carl Mörner.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.