Hermès
Hermès ökar omsättningen med 30%

Ökningen i konstanta valutor var 24,3%, bättre än väntade 15,3% enligt en sammanställning från Bloomberg.
Hermès slog förväntningarna inom samtliga produktkategorier förutom parfym. Där var försäljningsökningen i konstanta valutor 7,4% mot väntade 10,2%.
Inom största produktgruppen lädervaror var försäljningen upp 21,1% till 1,31 miljarder euro (1,08). I konstanta valutor var ökningen 13,2%, väntat 12,3%. Hermes hänvisar förbättringen till en återhämtning i Kina under perioden, samt en överlag ihållande efterfrågan.
Hermès upprepar sina förväntningar om att öka intäkterna i konstanta valutor på medellång sikt, trots den nuvarande globala osäkerheten.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.