Hermès
Hermes Q2 i linje med förväntningar – stark utveckling i Europa och USA

Försäljningen i konstant valuta var 9 procent, jämfört med förväntade 8,9 procent.
Omsättningen i Europa ökade med 9,1 procent i konstant valuta, något lägre än väntade 11,5 procent. Utvecklingen i Amerika var 12,3 procent, i linje med förväntningarna. Asien-försäljningen steg 6,9 procent.
Under det första halvåret var omsättningen 8 030 miljoner euro, i linje med väntade 8 050 miljoner euro. Det motsvarar en ökning om 7,1 procent jämfört med H1 i fjol.
Justerat rörelseresultat var 3 330 miljoner euro, även det i linje med förväntade 3 260 miljoner euro. Jämfört med i fjol var det en ökning på 5,7 procent. Justerad rörelsemarginal var 41,4 procent, något högre än väntade 40,4 procent.
Nettovinsten för H1 var 2 250 miljoner euro, något högre än väntade 2 220 miljoner euro men en minskning med 5,2 procent jämfört med i fjol.
På medellång sikt tror bolaget på en fortsatt stark intäktstillväxt i fasta valutakurser, trots rådande geopolitiska oro.
Hermes International, MEUR | Q2-2025 | Konsensus | Förändring mot konsensus |
Nettoomsättning | 3 910 | 3 930 | -0,5% |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.