HIQ når inte hela vägen fram

It-konsultens omsättning och vinst kom in under analytikernas prognoser.

HIQ redovisar ett resultat före skatt på 54,7 miljoner kronor för det första kvartalet 2019 (52,7).

Omsättningen hamnade på 488 miljoner kronor (474), en ökning med 3 procent.

Rörelseresultatet uppgick till 55,1 miljoner kronor (52,1) och rörelsemarginalen blev 11,3 procent (11,0).

Enligt Bloomberg News sammanställning av sex analytikers estimat låg snittförväntningarna på en omsättning om 496 miljoner kronor och ett rörelseresultat på 58,1 miljoner kronor under första kvartalet

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.