IMF
IMF: Så mycket krymper den globala ekonomin i år

Pandemin beskrivs ha haft en större negativ påverkan på aktiviteten under första halvåret än tidigare beräknat. Det uppger IMF i sin World Economic Outlook på onsdagen.
IMF bedömer nu också att återhämtningen under 2021 blir svagare med en tillväxt på 5,4 procent, mot tidigare prognos på 5,8 procent. Samtidigt läggs det in en brasklapp att tillväxten kan bli låga 0,5 procent om det blir ett nytt stort utbrott av coronaviruset under 2021.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.