Deutsche Telekom
Intäkterna ökar för Deutsche Telekom
Marknadens förväntningar låg vid 797 miljoner, enligt ett konsensus som bolaget själva sammanställer.
Det justerade ebitda-resultatet blev 4.575 miljoner (4.659), väntat var 4.588 miljoner.
Det ojusterade nettoresultatet blev 506 miljoner (508) och det ojusterade ebitda-resultatet blev 4.007 miljoner (4.468).
Intäkterna blev 15.648 miljoner (15.525), väntat var 15.527 miljoner.
Bolaget investerade (capex), ej medräknat spektrum, 2.493 miljoner (2.260) i kvartalet, väntat var 2.352 miljoner. Med spektrum var investeringarna 2.584 miljoner (2.378).
Det fria kassaflödet var 1.125 miljoner (1.427), väntat var 1.113 miljoner.
“Utmaningarna varierar med geografi men vi gör tydliga framsteg överallt. Vare sig det gäller USA, Europa eller vår hemmamarknad Tyskland så har det varit ett väldigt bra kvartal för oss”, sade vd Tim Höttges.
Noterbart från USA är att T-Mobile hade ett rekordstort kundintag i kvartalet.
Bolaget upprepar helårsprognosen vilken är ett justerat ebitda-resultat på 17,6 miljarder och ett fritt kassaflöde på 4,2 miljarder. Marknadens förväntningar ligger vid 17,5 miljarder respektive 4,2 miljarder.
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.