Kepler: Köp Telia – kommer kunna dela ut 2 kronor per aktie

Kepler Cheuvreux tror att teleoperatören Telia kommer lämna en oförändrad utdelning på 2 kronor per aktie när bolaget presenterar sin fjärde kvartalsrapport.
Kepler: Köp Telia – kommer kunna dela ut 2 kronor per aktie - WEB_INRIKES
Telias styrelseordförande Lars-Johan Jarnheimer. Foto: Claudio Bresciani / TT

“När det gäller q4-siffrorna förväntar vi oss att medvinden från q3 (ger stöd med 1,6 procentenheter till ebitda) fortsätter, med TV & Media som stöd för tillväxten för första gången under 2023 genom lättare jämförelsetal. I kombination med en stark underliggande telekomverksamhet förväntar vi oss att ebitda växer med 9 procent mätt i lokal valuta (telekomverksamheten väntas öka 7 procent)”, skriver Kepler i en analys.

För 2024 väntas sig Kepler att Telia stärker sin kärnverksamhet inom telekom samt får medvind från TV & Media.

Kepler upprepar sin köprekommendation med riktkursen 32 kronor. På börsen sjönk aktien under tisdagen.

Här hittar du de senaste köpråden för svenska aktier. 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.