Kinda Brave
Kinda Braves storägare Isoz ökar i rapportdippen

Aktierna köptes den 9 maj till kursen 0,81 kronor per aktie, en affär på 56 700 kronor. Affären gjordes på First North. Det framgår av Finansinspektionens insynsregister.
Gamingbolagets omsättning för Q1 uppgick till 0,0 miljoner kronor (0,9). Ebitda-resultatet blev -3,9 miljoner kronor (-2,8).
Resultatet efter skatt blev -5,4 miljoner kronor (-3,8), och per aktie -0,15 kronor (-0,31).
“Det första kvartalet 2025 har innehållit flera viktiga milstolpar för Kinda Brave. Vi har framgångsrikt fortsatt att bygga vår spelportfölj och fått möjlighet att synliggöra vårt arbete i nya globala sammanhang. Intresset för HELA har vuxit snabbt och responsen från både spelare och press har varit mycket positiv”, kommenterar vd Christian Kronegård.
Isoz är största ägare i Kinda Brave. Han äger därefter 2,39 miljoner aktier, vilket motsvarar 6,71 procent av aktierna i bolaget, enligt en uppdatering av ägartjänsten Holdings.
Kinda Brave, Mkr | Q1-2025 | Q1-2024 |
Nettoomsättning | 0,0 | 0,9 |
Ebitda | -3,9 | -2,8 |
Nettoresultat | -5,4 | -3,8 |
Resultat per aktie, kronor | -0,15 | -0,31 |
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.