Klarna
Klarna uppges diskutera ny finansiering till betydligt lägre värdering

I år råder dock en ny situation för teknikbolagen med fallande värderingar i takt med stigande inflation och påbörjade räntehöjningar från centralbanker. Detta har även påverkat Klarna som enligt WSJ förra månaden diskuterade att dra in upp till 1 miljard dollar till en värdering på låga 30 miljarder dollar-nivån. Enligt en källa kan de nuvarande samtalen leda till att bolaget erhåller minst 500 miljoner dollar i riskkapital.
Klarna kom att fyrdubbla förlusten till nästan 2,6 miljarder kronor i första kvartalet. Det har fått bolaget att lansera ett besparingsprogram som bland annat kommer resultera i att var tionde anställd får lämna.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.