Klas Eklund
Klas Eklund: Trump kommer ”make Europe great again”

Donald Trumps handelspolitik skapar osäkerhet på världens marknader. Nationalekonomen Klas Eklund, chefsstrateg på Dahlgren Capital, ser både risker och oväntade följder av den tidigare presidentens comeback.
“Det slående är inte att Trump föreslår tullar och skattesänkningar, det visste vi. Det chockerande är hur kaotiskt allt sker. Ena dagen ett våldsamt tullförslag, nästa dag ett tillbakadragande. Ingen vet vad som gäller”, säger Eklund till Afv.
Otydligheten är ett faktum. Men det är andra saker som förvånat Eklund mer vad gäller Trumps andra vända i Vita Huset.
“Det är den ohämmade kleptokratin. Man lägger beslag på mervärde i en skala som jag trodde nästan var omöjlig i ett avancerat demokratiskt industriland som USA”, säger han och fortsätter:
“Det handlar om the tech bros som nu driver lagstiftning och avregleringar som gynnar deras speciella sektorer. Men det handlar inte minst om presidentfamiljen själv.”
Klas Eklund hänvisar bland annat till den genomgång som Bloomberg gjort av Trumpfamiljens affärer. Där talas det om allt ifrån Meme Coin till sönernas affärer i Mellanöstern.
Sverige stor motståndskraft
För en liten öppen ekonomi som Sverige är hot mot världshandeln dåliga nyheter. Men hur mycket och på vilket sätt tullkriget kan komma att påverka är dock svårt att uppskatta och kvantifiera, menar Eklund.
“Den allra största delen av vår handel sker ju faktiskt med andra medlemsländer i EU. Och så länge det gäller är vi inte så sårbara för vad som händer på den stora internationella scenen med USA och Kina.”
Han påtalar att Sverige är mer motståndskraftigt än vad många tror.
“Sverige har ökat sin handel med tjänster väldigt kraftigt. Det är framförallt handel med varor, än så länge i alla fall, som drabbas av protektionism. Vår handel med USA är inte så jättestor så vi har hyggliga förutsättningar att klara det här.”
Europe great again
Samtidigt tror Eklund att Trumps MAGA-rörelse kan få oväntat positiva konsekvenser för Europa.
“Paradoxalt nog, när Trump säger make America great again, kanske han i själva verket lyckas att make Europe great again”, säger Eklund och påtalar att USA är den största förloraren av tullkriget.
Han menar att Trump nu tvingar fram ett ökat samarbete i Europa med förstärkta försvarsutgifter. Samtidigt sker nu en omfattande förändring inom EU vad gäller finanssektor och tjänstehandel.
“Det rör sig i en liberaliserande riktning. Kapitalmarknadsunionen kommer att fördjupas och jag tror att tjänstehandeln kommer att bli friare framöver internt.”
Skuldberget
Det stora orosmolnet framåt är däremot den växande amerikanska statsskulden, som riskerar att skapa kaos på världsmarknaden, enligt Eklund.
“Ju längre underskotten ligger kvar och räntenivån stiger, desto mer kommer räntekostnaden att äta ur andra delar av budgeten. USA är inne på en väldigt farlig väg med en exploderande statsskuld som kommer att bli svårare och svårare att hantera”, säger Klas Eklund.
Samtidigt lägger Trump-administrationen budgetförslag på stora skattesänkningar.
“Och vi vet att tullintäkterna inte alls kommer att räcka för att betala för dem. Och vi vet också att Elon Musk och Doge (Department of Government Efficiency) totalt misslyckats med att leverera de besparingar som Musk lovade.”
Om statsskulden blir okontrollerbar är frågan om den till slut kommer att skrivas av.
“Det där är kanske inte så konstigt, det är så höga statsskulder brukar hanteras. Men att USA skulle göra det som är världens finansiellt starkaste ekonomi och där treasuries är grundbulten för hela det globala finansiella systemet, kommer att skapa enorm turbulens och urholka dollarn.”
Spänn fast säkerhetsbältet, det kommer bli en bumpy ride, avslutar han.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.