Köpråd: Hög tid köpa in sig i verkstadsjätten

Bolaget kommer allt närmare en uppdelning och det är hög tid att köpa in sig i företaget, skriver Affärsvärlden.
Köpråd: Hög tid köpa in sig i verkstadsjätten - atlas-copco-affarsvarlden-700_binary_6868258.png

Beskedet i januari att Atlas Copco knoppar av affärsområdet Gruv- och bergbrytnings­teknik tillsammans med divisionen Construction Tools, i ett eget bolag kallat Epiroc med totalt 12 000 av koncernens 45 000 anställda, möttes av en gäspning på börsen. Aktien föll den här januariveckan, men har sedan dess klättrat 16 procent, att jämföra med börsens utveckling, upp 6 procent.

Med höjda vinstförväntningar är p/e-talet för det (sammanhållna) bolaget 23 för i år och 20 för nästa år.

Affärsvärlden har länge varit positiv till aktien. Den som följde tidningens senaste köprekommendation i nr 6/2017 har kunnat se aktievärdet klättra 20 procent (inklusive utdelning). En tillfällig rekyl nedåt gör att Affärsvärlden upp­repar köprekommendationén. Ny riktkurs för A-aktien blir 381 kronor.

Detta är en kortversion av Aptitlig styckning. Prenumeranter kan logga in och läsa hela artikeln här.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Curasight