Fastighet Oscar Properties
Kurskollaps för Oscar Properties

Kurskollapsen följer på uppgifter i tidningen Expressen om en obetald räkning till bolagets revisionsbyrå EY.
Betalningskravet har gått till Kronofogden, där det tagits emot som en ansökan om betalningsföreläggande riktat mot Oscar Properties.
Oscar Properties börsvärde har minskat med nästan 60 procent sedan årsskiftet. En stor del av kursraset kom sedan det framkommit att bolaget inte betalat cirka 600 miljoner kronor till Stockholms stad för marken till projektet Gasklockan i Norra Djurgårdsstaden i Stockholm.
Enligt bolaget håller man inne på betalningen då det råder oklarheter kring vem som ska betala för saneringen av marken.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.