Lätträknade nykomlingar
Under 2003 blev det inga alls. Under 2004 lär det i alla fall bli fler. Efter att börsintroduktionen av kylskåpstillverkaren Dometic drogs tillbaka i sista minuten är det egentligen allt man kan säga om marknaden för nyintroduktioner under 2004.
Efterfrågan på nya bolag och på aktier i allmänhet finns där. Börsen har krympt under senare år genom avnoteringar och utköp och skulle må bra av en del nykomlingar. Och kandidater finns. Bara hos de stora riskkapitalfirmorna finns ett avsevärt antal börsfähiga bolag med rätt storlek och passande inriktning.
Problemet är att komma överens om priset. Svenska institutioner kräver numer en rejäl rabatt på introduktioner som kommer från de stora private equity-spelarna efter att Alfa Laval och Intrum Justitia, som Industrikapital satte på börsen förra året, visade sig ruva på ett par otrevliga överraskningar.
Enligt institutionella investerare var det just för höga prisförväntningar från säljarna som satte käppar i hjulet för Dometic. Introduktionerna 2002 har skapat krav på rejäla rabatter vid introduktioner och det är något de stora private equity-firmorna har svårt att acceptera. Dessutom har de ofta möjligheten att sälja till någon industriell spelare eller ett annat riskkapitalbolag. Den gamla sanningen att det alltid betalar sig bäst att gå till börsen gäller inte längre.
Det gör att antalet introduktioner kanske inte alls blir så stort som man skulle kunna sluta sig till bara av att studera vad som är börsfähigt i private equity-firmornas portföljer, eller av att leta efter eventuella avknoppningar från noterade bolag och se vad som finns hos börssugna familjebolag.
Redan har två heta börskandidater, TAC och Hilding Anders, försvunnit från listan och säkert kommer fler bolag på listan här intill att gå samma väg. Bland investmentbankerna har man heller inte några särskilda incitament till att trycka på för börsintroduktioner. Tvärtom kan man tjäna mer på att vara involverad i försäljningen via en auktion än en introduktion.
Men det finns ändå ett tiotal bolag som mycket väl kan komma i fråga för en introduktion nästa år, och Dometic är ett av dem. En förutsättning är att börsen är någorlunda stabil och helst fortsätter uppåt en liten bit till.
I toppen på listan finns bolag som Oriflame och Mölnlycke som öppet talat om sina börsplaner, när marknaden är mottaglig. Men i Mölnlyckes fall kan en försäljning till en annan riskkapitalfirma eller industriellt köpare också snabbt bli verklighet, i synnerhet om säljaren Nordic Capital bedömer börsen som omöjlig för överskådlig tid.
Skulle börsen gå riktigt bra under 2004 kommer inte bara kön av mogna bolag att öka snabbt utan också kompletteras av mindre tillväxtbolag inom teknologi och life science.
Men någon återgång till vad som gick för sig under börsbubblans glansdagar blir det inte. Kassaflöde och en omsättning på i alla fall uppåt en halv miljard lär marknaden kräva av börskandidater inom it och annan teknologi.
Två bolag inom den sektorn som skulle kunna kvala in nästa år är Essnet och Carmen Systems.Lätträknade nykomlingar
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.