Morgonens nyheter i korthet

DAGENS INDUSTRI

Nya regler hotar färska företagare. Nya redovisningsregler hotar nystartade företag. Från och med årsskiftet måste fler kostnader tas direkt över resultatet vilket månag nya bolag inte klarar. Dessutom skärps reglerna för goodwillavskrivningarna. Det blir dödsstöten för många hårt pressade IT-bolag. De nya redovisningsreglerna blir mer precisa när det gäller vilka kostnader bolag kan aktivera – det vill säga föra in i balansräkningen som immateriella tillgångar och sedan skriva av portionsvis – och vad bolag måste ta direkt över resultaträkningen.

Saab får bygga ut trots GMs bantning. Trots att amerikanska General Motors drar ned personalstyrkan med 10.000 anställda och skär bort klassiska märken som Oldsmobile fortsätter storinvesteringarna i Saab Automobile. “Det känns bra att Saabs produktprogram ligger fast också nu. Vi kommer att bredda programmet och siktar på fördubblade volymer inom 5-7 år”, säger Niklas Andersson, informationschef på Saab Automobile i Trollhättan.

FINANSTIDNINGEN

Skatteproblemen större för Öhman. Öhman jr Aktiebolag riskerar att åka på fler kraftiga skattesmällar än de 91 miljoner som skattemyndigheten upptaxerade bolaget med i tisdags. Bolaget upptaxeras med ytterligare 43 miljoner kronor, enligt dokument som Finanstidningen tagit del av. Upptaxeringen gäller ett förlustavdrag på 42,8 miljoner kronor för taxeringsåret 1999. I mycket korta drag vill Öhman jr Aktiebolag göra förlustavdrag för en affär i Stockholm under slutet av 1997.

Notoriska nätskojare lurar nya e-handlare. Notoriska bluffmakare försöker lura e-handelssajter genom att handla varor via faktura utan att betala. Flera sajter har slutat sälja via faktura, eller har planer på att förbättra säkerheten rejält. “De som kommer först till en nyöppnad sajt tycks verkligen vilja testa gränserna, de har inte för avsikt för att betala”, säger Glenn Nordh, inkassochef på PBK, som är ett bolag med många kunder inom e-handelsbranschen.

SVENSKA DAGBLADET

Övertiden i industrin stiger mot nya rekordhöjder. Övertiden i industrin är på väg mot rekordhöjder. I genomsnitt arbetar varje industriarbetare i år cirka 70 övertidstimmar. För tio år sedan var snittsiffran 50 timmar. Antalet övertidstimmar har ökat med 40 procent och fortsätter stiga, enligt SCB-statistiken. Ännu syns inga tecken till ett trendbrott. Inom vissa delar av industrin är det genomsnittliga övertidsuttaget ännu högre eller cirka 100 timmar per anställd och år. De absolut högsta sifforna finns för närvarande inom gruvnäringen, följd av massa- och papper-, kemi-, verkstads- och stålindustrin.

AMF Pension oväntat populär i PPM-valet. I går fördelade Premiepensionsmyndigheten ut de sista pengarna från höstens PPM-val till de valda fondbolagen och 7:e AP-fonden. Resultatet blev en oväntad framgång för AMF Pension som blev näst mest valda bolag med 10,85 procent av det aktivt placerade kapitalet. Störst blev Robur med 20,28 procent och på tredje plats hamnade SPP med 10,75 procent av kapitalet.

DAGENS NYHETER Jobben blir fler – utom för de äldre. Arbetslösheten sjunker. Men det är i första hand ungdomarna som får jobb. Äldre långtidsarbetslösa står sist kvar i kön. Längst bak står de i Småland.

I Småland är inte bara andelen äldre störst bland de långtidsinskrivna vid arbetsförmedlingarna. Den växer också snabbast. En beräkning som DN har gjort, med underlag från Ams, visar att andelen 55-åringar och äldre bland de långtidsinskrivna vid landets arbetsförmedlingar växer överallt.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Curasight