USA-börserna
Nedåt på Wall Street
Att börserna vände ned trots den starka statistiken tros bland annat kunna förklaras av spekulationer om ytterligare räntehöjningar och Greklands sänkta kreditbetyg.
Dow Jones Industrial Average var vid stängning ned med 0,3 procent till 17.824. På den bredare marknaden var S&P 500 ned 0,3 procent till 2.055 medan Nasdaq Composite var ned 0,4 procent till 4.744.
Räntan på den tioåriga obligationen var upp med 13 punkter till 1,95 procent samtidigt som trettioårsräntan steg 11 punkter till 2,53 procent.
Fredagens makrostatistik visade stigande siffror på bred front. Sysselsättningen ökade med 257.000 jobb i januari samtidigt som arbetslösheten steg en tiondel till 5,7 procent och timlönerna steg med oväntat starka 0,5 procent. Väntat antal nya jobb var 225.000 och siffrorna kom därmed in över förväntningarna. Den genomsnittliga timlönen under januari uppgick till 24,75 dollar. Därutöver reviderades utfallen för december och november upp kraftigt.
Den starka sysselsättningsstatistiken stärkte de penningpolitiska hökarnas argument för att en räntehöjning bör komma snart, vilket marknaden prisade in under eftermiddagshandeln. Den positiva utvecklingen under morgonen tycktes hållas tillbaka av spekulationer om ytterligare räntehöjningar innan den sista december 2016.
Chefen för Philly Fed, Charles Plosser, uppgav direkt efter statistiken att det nu var “svårt att inte motivera en höjning”.
På förmiddagen meddelades det att euroområdets finansministrar kommer att mötas på onsdag nästa vecka för att försöka nå en lösning rörande Greklands finansiella räddningsprogram. Det uppgav två tjänstemän inom EU under fredagen, enligt Dow Jones Newswires.
Standard & Poor reviderade även ned Greklands kreditbetyg under dagen till B- från B. Oron för utgången på onsdag samt nedvärderingen verkade ha bidragit till att påverka det amerikanska marknadssentimentet negativt under eftermiddagshandeln.
Oljepriserna rekylerade efter en volatil veckohandel upp på fredagen och handlades återigen på de nivåer som sågs före onsdagens dipp, vilken utlöstes av amerikansk oljelagerstatistik.
Av dagens bolagsnyheter var den mest anmärkningsvärda att elektronikkedjan Radioshack ansökte om konkurs efter 94 års verksamhet. Bolaget kommer att sälja cirka hälften av sina 4.000 butiker till hedgefonden Standard General. I de butikerna kommer mobiloperatören Sprint ha så kallade store in stores.
Gopro, tillverkare av kompakta videokameror, föll 13 procent efter fredagsöppningen. Trots att rapporten för det fjärde kvartalet överträffade förväntningarna med råge, tyngdes aktien av att den operative chefen Nina Richardson hoppade av, samt att prognosen för det första kvartalet uppfattades som svag.
Stora tapp kunde också ses bland internettjänstföretag som Expedia och Pandora Media som var ned 12 respektive 17 procent efter att båda bolagens rapportbesked var under förväntan. Yelp rasade med hela 22 procent i spåren av att analytiker sänkte företagets riktkurs och spådde svaga marknadsutsikter.
Twitter noterades däremot 16 procent högre efter gårdagens rapport som bjöd på en mindre än väntad förlust och ett nytt avtal med Google som innebär att tweets kommer att visas i sökresultaten.
Ett annat sociala medier-bolag som presterade bra på börsen var Linkedin som steg 11 procent efter ett starkare rapportbesked än väntat samt att de redovisade stark genererade intäkter.
Bland övriga positiva bolagsnyheter var Harris upp 9,6 procent efter nyheten om deras förvärv av Exelis till ett värde av cirka 4,4 miljarder dollar.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.