Ny chans för fyndkorg

I nummer 39/2017 för snart ett år sedan tog Affärsvärlden fram aktiekorgar utifrån cape-tal, p/e-tal baserade på bolagsvinster, först justerade för inflation och sedan normaliserade över konjunkturcykeln (här utsmetade över tio år).
De senaste tolv månaderna har en likaviktad ”fyndkorg”, med de lägsta svenska cape-talen, totalavkastat i snitt 12 procent, eller snäppet under Stockholmsbörsens 14 procent (OMXSGI). I stället är det ”glamourkorgens” i utgångsläget högsta cape-tal som haft momentum och presterar urstarka 32 procent.
I dagens uppdaterade fynd-korg går medianbolaget för cape 13. Korgen innehåller återigen detaljhandel, där många bolags historiska affärspositioner pressas av näthandelns framfart, samt byggrelaterat, där investerare skyr såväl sen konjunktur globalt som överhettade svenska och norska bostadsmarknader. I första gruppen förblir KappAhl absolut lägst värderat, på cape 7, följda av H&M, Clas Ohlson och butiksinredaren Itab. På byggsidan finns JM och Skanska. Byggmax har både detaljhandel och bygg mot sig.
I glamourkorgen är medianvärderingen nu hela cape 147, mer än tio gånger högre än i fyndkorgen. Framåtblickande är premien 50 procent på ev/ebit och 100 procent på p/e för 2020p. Korgen bjuder på högrisk, som Sobi och Biotage inom läkemedelsutveckling och bioteknik samt Starbreeze och G5:s inom gaming, men också på högt åtrådda defensiva vinster, som Boules, Sectras, Vitrolifes och Raysearch medicinteknik, Probis hälsokost samt Cloettas godis och snacks.
Affärsvärlden håller envist fast vid att fyndkorgen är mer attraktivt värderad riskjusterad.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.