”Ny storsäljare om fyra år”

Karo Bio bedömer att läkemedelskandidaten Eprotirome kan finnas på marknaden i USA och Europa under 2013, med potential att bli en storsäljare.

Det är den mest konkreta tidsplan som vd Per Olof Wallström i dagsläget är beredd att ge om den fas III-fäiga blodfettsmedicinen.

“Enligt den plan som gäller så skulle den kunna finnas på marknaden 2013”, säger Karo Bios vd till Nyhetsbyrån Direkt på tisdagen i anslutning till delårsbokslutet för det andra kvartalet.

“Den har absolut potential att bli en blockbuster, utan att vi lägger några siffror i det”, säger han vidare.

Att bolaget söker en partner för att utveckla Eprotirome är känt sedan länge och i samband med rapporten flaggar Karo Bio för att en due diligence-process har inletts med flera “attraktiva potentiella partners”.

“Det handlar om betydande och mycket respektabla företag. För att realisera potentialen i Eprotirome så tycker vi att det ska vara ett stort och ledande läkemedelsföretag”, säger Per Olof Wallström.

Detaljerna och framför allt tidsplanen för när ett partnerskapsavtal kan vara i hamn lämnar Karo Bios vd osagda.

“Det är lite svårt att gå in på detaljer i en pågående process, vilket har att göra med att vi för diskussioner med ett högt krav på konfidentialitet i den här processen”, säger Per Olof Wallström och understryker samtidigt vikten av att processen får ta tid för att “det ska bli bra”.

“Men det är klart att vi vill göra det här så fort som möjligt”, säger han.

En viktig pusselbit i förhandlingarna är att Karo Bio nu har tagit fram en fullständig klinisk plan till registreringen av Eprotirome, och därmed specificerat delarna och kostnaderna i den kommande fas III-studien.

“Vi vet hur mycket ett sådant här program kommer att kosta, vilket gör det lättare för potentiella partnerskapsbolag att utvärdera det här. Det blir mindre osäkerhet i kostnaderna kring fas III”, säger Per Olof Wallström.

Även om huvudspåret fortfarande är att hitta en partner, så utesluter Karo Bios vd inte andra alternativ kring Eprotirome.

“Vad vi har kommunicerat är att huvudspåret är ett partnerskap. Det är det som vi fortfarande driver. Sedan får vi se på alternativ om det inte blir tillräckligt bra, eller om man kan utveckla ännu bättre värden genom att ta ett större ansvar själv i den fortsatta utvecklingen”, säger Per Olof Wallström.

“Vi tror på Eprotirome och kommer att göra allt för att det ska fortsätta utvecklas”, säger han vidare.

Ett partnerskap är också Karo Bios huvudspår när det gäller finansieringen rent allmänt. Bolaget har i dag tillräckligt med finansiella medel för att driva verksamheten till andra halvåret 2010.

“Vi har en flexibilitet och kan variera vår kostnadsbild, både extern och internt”, säger Per Olof Wallström.

Så länge partnerskapsavtalet kring Eprotirome hänger i luften ligger utvecklingen av läkemedelskandidaten KB 3305 för behandling av typ 2-diabetes på is, säger Per Olof Wallström.

nullnullnullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.