Öljätten Anheuser-Busch investerar i USA

Anheuser-Busch Inbev kommer att investera 15 miljoner dollar, motsvarande cirka 143 miljoner kronor, i sin amerikanska verksamhet.
Budweiser Anhauser Busch
Foto: Anheuser-Busch

Det framgår av ett pressmeddelande.

Investeringen syftar till att bland annat stärka infrastrukturen i leveranskedjan, vilket innefattar transport av inhemskt odlade ingredienser till bryggeriet i St. Louis, såväl som att få ut ölmärken såsom Budweiser och Budlight till konsumenterna.

Satsningen ingår i AB Inbevs tillkännagivna investeringar på totalt 300 miljoner dollar i maj, med målet att skapa och upprätta tillverkningsjobb i USA.

Många internationella jättar har aviserat stora investeringar i USA som ett led i Trumpadministrationens krav på lokal tillverkning.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.