Castellum
Pål Ahlsén ny VD för Castellum

Det framgår av ett pressmeddelande.
Pål Ahlsén har länge varit storägaren Roger Akelius favorit till jobbet, och har en tidigare bakgrund som VD för Akelius Residential Property.
“Pål Ahlsén kommer att leda Castellum in i nästa fas med starkt fokus på lönsamhet och värdeskapande för alla aktieägare. Prioriteringen för styrelsen och Pål Ahlsén är att definiera en ny strategi för Castellum”, säger Ralf Spann, styrelseordförande för Castellum.
“Tillsammans med styrelsen kommer vi att definiera en ny strategi med tydligt fokus på att öka Castellums lönsamhet”, säger Pål Ahlsén i en kommentar.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.