Per H Börjesson
Per H Börjesson: ”Manodepressiv börs”

Det säger han i samband med ABGSC Investor Days.
Spiltan listades på NGM Main market under 2024 och anledningen till att de inte valde Nasdaq Smallcap för sin börsnotering är totalkostnaderna samt att bolaget ogillar robothandlarna som lyser med sin frånvaro i handeln hos NGM.
Upp till fyra miljoner kronor har bolaget sparat hittills genom att handlas hos NGM, uppger Spiltan-chefen. Lägre kostnader samt en möjlighet att få del av courtaget är anledningen.
Spiltan är en aktiv investerare och lockas av större rörelser på aktiemarknaden. Nyligen köpte bolaget aktier i Scandic och i Tele2 som oavsett påverkan från tullar tappade i den allmänna nedgången i början av april när Trumpadministrationen meddelade om kommande tariffer.
“Alla bolag går ner helt plötsligt en enskild dag och då agerade vi faktiskt och köpte Tele2 och Scandic som inte alls påverkas av tullar och det visar hur manodepressiv börsen är”, sade Per H Börjesson tydligt influerad av Grahams bok The Intelligent Investor, under kapitalmarknadsdagen.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.