Proffsenbäddar för uppgång

Börsen noterar årshögsta men insiderplacerare har använt den senaste månaden till att bunkra nya aktier. Det talar för fortsatt kursuppgång.

September har passerat, av många ansedd som årets sämsta börsmånad i ett historiskt perspektiv. Till många aktieägares stora förtjusning fick pessimisterna fel den här gången. Affärsvärldens generalindex ökade med 5,3 procent.

Decennier av forskning har visat att placerare med tillgång till insiderinformation i allmänhet gör bättre affärer än den övriga aktiemarknaden. Lagom till rapportsäsongens början har därför Affärsvärlden följt Stockholmsbörsens insynspersoner i fotspåren genom att granska Finansinspektionens statistik.

Resultatet visar att under september genomförde insynspersoner transaktioner i totalt 160 bolag. Bland de större bolagen på A- och O-listan dominerar aktieköpen. Med utgångspunkt i den här mätmetoden skulle alltså insiderplacerarna som helhet tro på fortsatt börsuppgång.

En brasklapp kan för säkerhets skull infogas. För den aktieintresserade lönar det sig inte alltid att följa hur personer med insyn i bolagen placerar sina pengar. Utom egna vinstintressen styrs placeringarna också av olika maktkonstellationer på börsen.

Industrikonglomeratet Hexagon har varit i fokus under hösten genom uppköpet av det schweiziska mätföretaget Leica. Hexagons vice styrelseordförande Maths-Olov Sundqvist tror uppenbarligen på bolaget och står för månadens största insiderköp motsvarande 133 miljoner kronor. Genom bolag äger Sundqvist 17,3 procent av kapitalet och är näst största ägare i Hexagon efter styrelseordförande Melker Schörling. Finansmannen Fredrik Lundberg hamnar på andra plats bland köparna med sin affär på 112,5 miljoner kronor i verkstadsbolaget Sandvik. Andra insiders har också växlat upp i Sandvik.

Investors vd Börje Ekholm avslutar sina investeringar kopplade till Investor Growth Capital och har under september köpt A-aktier för 24,6 miljoner i Investor. Den första september noterades finanskoncernen Invik på börsen efter att Stenbeckbolaget Kinnevik knoppat av bolaget. Ägare med tio A-aktier i Kinnevik fick en Invikaktie i utdelning. Därutöver har vd Anders Fällman och styrelseledamoten Johan Klingspor ökat sina innehav ytterligare.

Datalagringsföretaget Proacts styrelseledamot Anders Hultmark har köpt aktier i bolaget för 11,4 miljoner kronor. Laurent Leksell, son till medicinteknikföretaget Elektas grundare Lars Leksell, sitter sedan i våras även i det medicintekniska bolaget Ortivus styrelse. Leksell har under september köpt ytterligare röststarka Ortivusaktier för 11,2 miljoner kronor och kontrollerar nu 18,6 procent av rösterna men äger endast 3,5 procent av kapitalet.

Två storsäljare återfinns däremot i det krisdrabbade pappersföretaget Klippan. De bägge styrelseledamöterna och tidigare storägarna, Jan Bernander och Stefan Lernsten, har sålt sina innehav som tillsammans motsvarar 57,1 miljoner kronor. Köpare är nye storägaren David Marcus med fondbolaget M2 Capital i ryggen. I Sverige är David Marcus främst känd för sina kopplingar till Stenbecksfären. Marcus, som äger 12,2 procent av kapitalet i Klippan, behöver trots maktställningen inte skylta med sina aktieaffärer eftersom han varken sitter i styrelsen eller äger aktierna personligen, ett kryphål i regelverket.

I samband med internetkonsulten Framfabs köp av det brittiska it-bolaget Oyster, erhöll Luke Taylor, Lorenzo Wood och Nathaniel Billington Framfabaktier som dellikvid. Under september har de tre dotterbolagsmännen sålt hela sina innehav. Samtidigt seglade konkurrenten LB Icon upp som största ägare i Framfab med 15,1 procent av kapitalet.

Anders Dreijer, tredje största ägare i rederiet Broström med 4,9 procent av kapitalet, har tillsammans med vd Lennart Simonsson valt att sälja teckningsoptioner för sammanlagt 10,3 miljoner kronor. Om de bägge i stället valt att köpa aktier hade kapitalinsatsen blivit mer än dubbelt så stor.

Ägarbolaget Bonnier & Bonnier har sålt hela innehavet av 1,3 miljoner B-aktier motsvarande 7,4 procent av kapitalet i it-bolaget Addnode, som under september köpt konkurrenten Prosilia. Även de bägge storägarna Staffan Hanstorp och Jonas Gejer har sålt innehav för tillsammans motsvarande 24,4 miljoner kronor. Insynspersonerna Mats Åkesson och Staffan Johansson har tillsammans sålt aktier för 1,7 miljoner kronor. Köpare är däremot några andra insiders, vd Lars Save, samt Bo Strandberg och Per Halleby, som tillsammans fyllt på för cirka 3 miljoner kronor.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.