Riksbanken sänker inflationsprognoser

Riksbanken höjer BNP-prognosen för 2015, men sänker sina inflationsprognoser för 2015 och 2016.

Riksbanken bedömer att Sveriges BNP stiger med 3,1 procent 2015, med 3,4 procent 2016 och med 2,6 procent i 2017. Det meddelar Riksbanken i samband med det penningpolitiska beskedet.

“Den svenska konjunkturen stärks och det finns en tydlig trend uppåt i inflationen. Även om osäkerheten i omvärlden är fortsatt stor är konjunktur- och inflationsutsikterna i stort sett oförändrade sedan det penningpolitiska beslutet i juli”, skriver Riksbanken.

De tidigare prognoserna från april var en tillväxt på 2,9 procent 2015, 3,6 procent 2016 och 2,6 procent 2017.

“Fallet i oljepriset och de låga elpriserna i Sverige håller visserligen tillbaka KPIF-inflationen den närmaste tiden, men inflationen bedöms ändå stiga tydligt. Prognosen för KPIF exklusive energi är i princip oförändrad sedan den penningpolitiska rapporten i juli”, skriver Riksbanken.

KPI-prognosen är nu 0,0 procent för 2015, +1,8 procent för 2016 och +2,8 procent för 2017. De tidigare prognoserna var +0,2 procent för2015, +2,0 procent för 2016 och +2,7 procent för 2017.

KPIF-prognosen är +0,9 procent 2015, +2,0 procent 2016 och +2,2 procent för 2017. De tidigare prognoserna var +1,1 procent 2015, +2,1 procent 2016 och +2,1 procent för 2017.

Riksbanken bedömer att arbetslösheten i Sverige kommer att uppgå till i genomsnitt 7,6 procent 2015 (tidigare prognos 7,7 procent), till 7,2 procent 2016 (7,3) och till 6,9 procent 2017 (7,0).

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.