Riksbanksledamot: Ett rejält bakslag

Riksbanksledamoten Per Jansson konstaterade vid det senaste penningpolitiska mötet att KPI-utfallet för september var nästan 0,4 procentenheter lägre än bedömningen i den senaste penningpolitiska uppföljningen. Ett rejält bakslag, enligt Jansson.

Det framgår av Riksbankens penningpolitiska protokoll.

Att septemberutfallet ska ses som ett bakslag ska ses mot bakgrunden av att det skulle utgöra “lite av en inledning” till en högre trendmässig inflationstakt, menade Jansson.

Jansson menade då att frågan, som tagits upp tidigare under året, är om de låga inflationsutfallen ska föranleda en revidering av inflationstrycket framöver.

Per Jansson ansåg att så ska vara fallet, och ställde sig därför bakom det nya prognosförslaget som “utgör en påtaglig nedrevidering av inflationstrycket de närmaste åren, särskilt då det beaktas att den nya inflationsbedömningen är betingad på en avsevärt mycket mer expansiv penningpolitik”.

Jansson bedömer det nu som mindre sannolikt att Riksbanken återigen får revidera ned inflationsprognosen då den nya bedömningen innebär ett avsevärt lägre inflationstryck de närmaste åren.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund