Inflation
Chefsekonomen om inflationen: ”Septembersänkning med i spelet”

Inflationstakten mätt som KPIF steg i juli från 2,8 till 3,0%, enligt SCB:s preliminära siffra. Men det mest betydelsefulla måttet just nu – KPIF exklusive energi – sjönk mer än väntat, från 3,3 till 3,1%. Det stärker sannolikheten för en räntesänkning i september, menar SEB:s chefsekonom Jens Magnusson.
“När man tar bort den svängiga energin och tittar på vad som händer med resten, så är inflationen lägre än vad vi trodde. Därmed tycker jag att en sänkning i september är med i spelet”, säger han till Affärsvärlden.
Förra månaden överraskade inflationen på uppsidan, delvis på grund av säsongseffekter som paketresor.
“Hade vi fått ännu en hög läsning den här gången, tror jag att Riksbanken hade velat vänta längre innan man går vidare med en sänkning. Kanske hade man inte sänkt alls.”
Men nu lutar det alltså åt en räntesänkning i september.
“Om augustiinflationen också visar tydliga tecken på att gå åt rätt håll, då kanske man har tillräckligt med råg i ryggen för att agera.”
Ingen sänkning i augusti
Däremot är det osannolikt att Riksbanken agerar redan i augusti.
“Man ska aldrig utesluta något, men det skulle förvåna mig. Givet att inflationen än så länge ligger högt – även om dagens siffror var bättre än väntat. Men marginalen är bara lite på den låga sidan.”
För att en sänkning redan i augusti ska bli aktuell krävs något oväntat, enligt Magnusson.
“En tvärnit eller någon jättedramatisk arbetslöshetssiffra. Så vi ska inte gå och hoppas på en augustisänkning.”
Trög ekonomi kräver stimulanser
Hur ser du generellt på stämningen i svensk ekonomi?
“Den är trög. Vi får ganska svaga utfallsdata, med låg tillväxt och hög arbetslöshet. Konsumentförtroendet tog visserligen ett tydligt kliv uppåt i senaste mätningen, vilket är positivt, men nivåerna är fortfarande klart under det historiska snittet.”
Mot bakgrund av det svaga läget tror Jens Magnusson att både penningpolitiken och finanspolitiken kommer att bli mer expansiva under hösten.
“Det är nog vad som krävs för att få lite fart på ekonomin, så att hushållen blir mindre försiktiga, sparar lite mindre, konsumerar mer – och därmed hjälper till med tillväxten.”
SCB:s ordinarie inflationssiffra publiceras den 14 augusti.
Sverige, % | juli, 2025 | Konsensus | juni, 2025 |
KPI, YY | 0,8 | 0,9 | 0,7 |
KPIF, YY | 3,0 | 3,1 | 2,8 |
KPIF exklusive energi, YY | 3,1 | 3,2 | 3,3 |
Konsensusdata från Bloomberg.
Läs mer:
KI: Lågkonjunkturen biter sig fast trots ljusare hushållshumör
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.