Skandia säljer kapitalförvaltningen
I Skandia kapitalförvaltning ingår Carlson Asset management, med aktieveteranerna Märta Josefsson och Björn Carlson. Det är bara två år sedan Skandia köpte upp dem, men Ulf Spång, vice VD och Europachef för Skandia, säger att den affären ändå var rätt.
”Det har varit klart ganska länge att vi skulle fortsätta vår renodling, men kapitalförvaltning är en volymaffär. Vi var tvungna att bli stora nog för att antingen kunna vara en attraktiv partner eller kunna sälja verksamheten så småningom, därför köpte vi Carlson. Men kapitalförvaltningen har legat lite vid sidan om vår kärnverksamhet, som är att utvärdera fondförvaltare, paketera och distribuera sparprodukter.”
Kapitalförvaltningen har legat inom Skandiabanken, och banken kommer att fortsätta driva fondbolag och förmögenhetsförvaltning för privatpersoner, men bara i rollen av administratör och säljare. De fonder som idag förvaltas av Skandia kapitalförvaltning kommer att göra det även fortsättningsvis, däremot kan nya fonder hamna på annat håll.
Priset på kapitalförvaltningen, som omfattar 280 miljarder, är 3,2 miljarder svenska kronor, eller drygt en procent av det förvaltade kapitalet, vilket är ett lågt pris. Det innebär ändå en reavinst på två miljarder, pengar som kommer väl till pass med tanke på att Skandia är belånat och strax före jul köpte ett brittiskt bolag för en summa som motsvarar den de nu drar in från Kapitalförvaltningen.
Märta Josefsson, som är chefsförvaltare på Skandia kapitalförvaltning, är positiv till affären, men har inte avtalat att stanna kvar under en viss tid och är alltså inte ”inlåst” utan kan gå när hon vill. Björn Carlson är inte längre aktiv utan sitter endast i ett par fondstyrelser.
”Det behövs inte något avtal, det här är jättebra, det innebär att vi får ett starkt fäste i Norge, som är en växande marknad. Det ger oss också möjlighet att växa ytterligare och stärka vår ställning. Man måste vara stor för att lyckas som kapitalförvaltare ”, säger Märta Josefsson.
Anders Kvist, som idag är VD för Skandia kapitalförvaltning, sitter kvar som VD för kapitalförvaltningen även efter DnB:s förvärv. Köpet stärker DnB rejält, banken mer än fördubblar sitt förvaltade kapital till 400 miljarder. Det innebär också att DnB på allvar tar upp kampen med övriga nordiska banker om en position på den nordiska marknaden.
En av de mest aggressiva nordiska aktörerna det senaste året är annars konkurrenten Den Danske bank, som bygger retailbank genom Östgöta Enskilda bank och fondkommissionärsverksamhet inom Danske Securities, som för ett par år sedan köpte Aragons corpavdelning och nu rekryterar analytiker för fulla muggar.
Ulf Spång uppger att det var flera spekulanter på verksamheten, men vill inte uppge vilka eller hur många.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.