SKF
SKF varslar 160 anställda
Företagsledningen och Verkstadsklubben har sedan dess suttit i förhandlingar för att nå en överenskommelse om hur situationen ska hanteras, skriver kullagerkoncernen i ett pressmeddelande.
Resultatet av förhandlingarna är att 150 medarbetare avslutar sin anställning på SKF. Av dessa är 135 uppsägningar, därutöver lämnar några personer med frivilliga lösningar och ytterligare några med avtalspension.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.