Spelbolag lyfter portföljen

Småbolagsportföljen har fått en bra start och rider på en ökad riskaptit.
Spelbolag lyfter portföljen - portfoljen-nr-4-2018_binary_6894816.png

Sist i raden av Affärsvärlden Analys+ tre initiala portföljer är Småbolagsportföljen. I den siktar vi på en lite högre risknivå och främst svenska aktier från Stockholmsbörsens listor för små och medelstora bolag, men även Aktietorget och First North.

Småbolagsportföljen försöker dra nytta av kortsiktig felprissättning i bolag som Affärsvärlden bedömer är fundamentalt köpvärda. Portföljen fokuserar på bolag i en positiv operativ trend, gärna underskattade av aktiemarknaden, och undviker generellt problemtyngda bolag och så kallade turnaroundcase.

Portföljen startade med nio bolag utifrån stängningskurserna den 15 december. Fem veckor efter start har portföljen ökat 6,9 procent jämfört med 3,2 procent för den breda Stockholmsbörsens OMXSGI-index. Det är tydligt att riskaptiten på världens börser har återvänt och det är normalt sett positivt för småbolagen.

Uppvärderingen av norska Gaming Innovation Group (GIG) med 25 procent är en starkt bidragande orsak till portföljens starka utveckling. Uppgången har dock skett utan bolagsrelaterade nyheter, vilket kan innebära risk för rekyl kortsiktigt. Det har dock varit ett starkt nyhetsflöde inom spelsektorn generellt, något som har lyft flera aktier, inte minst vårt andra spelinnehav i portföljen Mr Green som stigit 10 procent.

Gig är fortfarande relativt okända för svenska investerare, men lär hamna på fler investerares radarskärmar i takt med att bolaget växer till sig och fler analytiker tar upp bevakningen. Gig har en mycket hög tillväxt inom såväl B2C som B2B, och aktien är attraktivt värderad. Det talas även om en ökad kapitalmarknadsaktivitet från bolagets sida i form av kapitalmarknadsdag och andra investerarmöten.

Även programvarubolaget Enea har börjat röra på sig och uppgången summerar till 13 procent sedan start. Aktien värderas till mycket låga multiplar trots att det är ett höglönsamt och växande programvarubolag med nettokassa redo att för­värva. Samtidigt närmar sig utfallet i tvisten med storkunden. Bolaget har kommunicerat att ett besked kommer senast den 28 februari. Det kan ge ett ­potentiellt kassaklirr.

Aktier som tappat mot index är datalagringsbolaget Proact, dosplaneringsbolaget Raysearch och teknikbolaget Mycronic. Den senare är den näst mest blankade aktien på Stockholmsbörsen, vilket ökar risken. Mycronic är dock lågt värderad och har ett mycket bra utgångsläge, inte minst då den stora nettokassan möjliggör fler förvärv för att minska beroendet av fotomaskritare (PG).

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Stockholms Universitet