Inflation
Starkare krona efter inflationssiffror
De svenska konsumentpriserna, KPI, var ned 0,3 procent i januari jämfört med månaden innan och årstakten var +0,8 procent.
Analytikernas förväntningar var att årstakten skulle uppgå till +0,5 procent och månadstakten till -0,6 procent, enligt SIX News sammanställning av nio analytikers estimat. Förväntningarna för årstakten sträckte sig mellan +0,1 till +0,6 procent med en median på +0,5 procent.
“Den kortsiktiga pressen på Riksbanken avtar något: -0,5 procent (i reporänta) bör vara botten”, kommenterar SEB:s chefsekonom Robert Bergqvist efter statistiken.
Nordea ser inga större överraskningar avseende de enskilda komponenterna i KPI.
“Det är tydligt att dagens siffror lättar på pressen för Riksbanken att lätta mer (på penningpolitiken) på kort sikt”, kommenterar Nordeas analyschef Andreas Wallström.
Den underliggande inflationen, mätt som KPIF (inflationen vid konstanta räntor), var +1,6 procent i årstakt, att jämföra med +0,9 procent månaden innan. Analytikerna hade räknat med en årstakt om +1,4
nullnull
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.