EMU
Stigande konsumentpriser i euroområdet
Marknaden hade räknat med en årstakt om +0,7 procent, vilket också var det preliminära utfallet.
I månadstakt var priserna upp med 0,2 procent, vilket kan jämföras med förväntningarna på 0,2 procent.
I mars steg konsumentpriserna med oreviderade 0,5 procent i årstakt och i april 2013 låg inflationstakten på 1,2 procent.
Centralbankens mål är att inflationen ska ligga nära, men strax under, 2 procent.
Kärn-KPI (exklusive energi, mat, alkohol och tobak) ökade med 1,0 procent i årstakt (+0,7 procent förra månaden). Den väntade årstakten låg på +1,0 procent. I månadstakt var kärn-KPI upp 0,3 procent.
Konsumentpriserna för EU-länderna var upp 0,8 procent i årstakt under april, vilket kan jämföras med oreviderade +0,6 procent i mars. I månadstakt var konsumentpriserna upp med 0,1 procent.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.