Marknader
Stockholmsbörsen: Neutral söppning väntas
I dag öppnar de grekiska bankerna för första gången på nära tre veckor. Bankerna kommer dock att ha kvar taket för hur mycket pengar grekerna kan ta ut, vilket är långt ifrån överraskande enligt norska affärsbanken DNB.
I ett morgonbrev skriver banken att kapitalbehovet är stort i de grekiska bankerna även efter att Europeiska centralbanken i torsdags höjde nödlånetaket ELA med 900 miljoner euro.
“Även om grekerna skulle sluta att tömma banksystemet på pengar kommer en storstädning troligtvis bli nödvändig. Antingen måste vi se att de grekiska insättningar ökar drastiskt, eller att bankerna bli återkapitaliserade, och det ganska snart”, skriver DNB.
Bland morgonens bolagsnyheter ses MTG som köper 51 procent av Zoomin.TV, ett produktions- och reklamhus som verkar inom online-underhållning. MTG förvärvar aktierna till ett bolagsvärde om 88 miljoner euro.
Concentric har annonserat om ett sparprogram i Argentina som ett resultat av en svag efterfrågan i Sydamerika. Bolaget kommer att ta engångskostnader om 14 miljoner kronor under andra kvartalet i år och räknar med att sänka den årliga kostnadsbasen med 9 miljoner kronor.
Rapportsäsongen låter vänta på sig en bit in på dagen och klockan 10.00 kommer första rapporten, från Billerud Korsnäs. Analytikerna spår inför rapporten ett resultat före skatt på 528 miljoner kronor för det andra kvartalet. Försäljningen spås uppgå till 5.526 miljoner kronor.
Vid klockan 11.00 väntas Hexpol redovisa ett resultat före skatt på 497 miljoner kronor och en försäljning på 2.992 miljoner kronor, enligt genomsnittet av analytikernas förväntningar.
Efter lunch, klockan 13.00, kommer rapporter från Nobia och Poolia. Köksbolaget Nobia väntas redovisa ett resultat före skatt på 366 miljoner kronor och en försäljning på 3.562 miljoner kronor för det andra kvartalet.
Bland dagens rekommendationer har Nordea höjt rekommendationen på Volvo till köp från tidigare behåll. Riktkursen dras ned till 119 kronor, från tidigare 121 kronor.
Dagens makrokalender bjuder på veckostatistik från Arbetsförmedlingen.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.