Stor uppsida i konglomeratet – köp

KÖP Svag historik, en illikvid aktie och ett lågt börsvärde (331 miljoner kronor) brukar betyda dåligt intresse från investerarna. Och därmed också bättre möjligheter att hitta något undervärderat, vilket Affärsvärlden bedömer är fallet i konglomeratet Midway vid kurs 13,50 kronor.
Senast aktien synades var i nr 50/2015, då med rekommendationen att avvakta vid kurs 19,80 kronor. Konglomeratet ansågs då spretigt och problemtyngt och det var svårt att skönja någon snar ljusning. Men i dag är läget annorlunda.
I en grov summan av delarna-kalkyl når Affärsvärlden ett värde på omkring 20 kronor per aktie, vilket ger en uppsida på nära 50 procent från nuvarande nivåer.
Där dålig likviditet gör aktien hopplös för kortsiktiga så kan långsiktiga placerare finna ett intressant alternativ i Midway på nuvarande nivåer. Affärsvärlden ser mer möjligheter än risker. Köp.
Det här är en sammanfattning av aktierådet Äntligen på rätt väg
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.