Storaffär klipp för Carl Icahn

Lågpriskedjan Dollar Tree köper rivalen Family Dollar. En av affärens största vinnare är investeraren Carl Icahn.

Dollar Tree köper Family Dollar för 74,50 dollar per aktie, vilket innebär en premie på 22,8 procent jämfört med stängningskursen i fredags på 60,66 dollar. Det skriver Business Insider.

I juni framkom det att Carl Icahn köpt 9,39 procent av lågpriskedjan.

Family Dollar har under måndagen stigit på beskedet om uppköpet och är upp 12,34 dollar i förhandeln.

Det innebär att Carl Icahn, med sina 10 691 011 aktier, har tjänat 132 miljoner dollar, motsvarande 901 miljoner kronor, på affären.

När Carl Icahn i juni köpte 9,39 procent av lågpriskedjan sade han att han skulle lobba för förändringar eller en försäljning av bolaget.

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.