Konsumtion
Svenskarna konsumerar mer
“Gruppen med starkast utveckling var Post- och telekommunikationer, där ökningen var 20,1 procent. Transporter och detaljhandel med och service av motorfordon gav det starkaste bidraget till uppgången i konsumtionen med 0,8 procentenheter. För perioden juli-september jämfört med motsvarande period föregående år, ökade konsumtionsvolymen med 2,4 procent. Priserna, enligt konsumtionsdeflatorn, ökade med 1,2 procent i september jämfört med september föregående år”, skriver SCB.
Under augusti låg årstakten på reviderade +1,9 procent (preliminärt +1,4 procent).
För perioden juli-september var konsumtionen säsongsrensat oförändrad jämfört med närmast föregående tremånadersperiod.
Hushållens konsumtionsutgifter är en viktig konjunkturindikator eftersom hushållskonsumtionen står för cirka 47 procent av den totala bruttonationalprodukten (BNP).
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.