Swedbank: Myrsteg mot lägre inflation – räkna med högre hyror och dyra flyg

Inflationen låg kvar på höga nivåer i april, skriver Swedbank i ett veckobrev. Storbankens "bästa bedömning" är att pristrycket kommer fortsätta vara högt "ett tag till".
Swedbank: Myrsteg mot lägre inflation – räkna med högre hyror och dyra flyg - EU-ORDFÖRANDESKAP FINANSMINISTRAR OCH CENTRALBANKSCHEFER
Både Marcus Wallenberg och riksbankschefen Erik Thedéen kan räkna med fortsatt hög inflation - åtminstone om Swedbank får rätt. Foto: Caisa Rasmussen / TT

Inflationssiffrorna för april släpps i mitten av maj – den 15:e närmare bestämt. Swedbank antar att inflationen landar på 8,0% på årsbasis. KPIF exklusive energi kommer vara ännu högre – 8,9%, tror analytikerna Carl Nilsson och Glenn Nielsen.

“Utförsbacken för svensk inflation skjuts på framtiden och vi räknar med en nära oförändrad årstakt i KPIF och KPIF exkl. energi i april jämfört med mars”, skriver duon.

Swedbanks veckobrev har rubriken ‘Med myrsteg mot lägre inflation’. Matpriserna må ha fallit i april men det finns andra faktorer som gör att inflationen antas ligga kvar på höga nivåer. Tre av dessa faktorer är hyror, avgifter i bostadsrättsföreningar och flygresor utomlands.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



Annons från Curasight