Terminerna pekar ner inför öppningen

Analytikerna hade räknat med en ökad orderingång för juli. Nu pekar terminerna för USA-index nedåt.

Orderingången på varaktiga varor i USA minskade med 1,0 procent i juni, jämfört med månaden före. Analytikerna hade räknat med att orderingången skulle stiga med 1,0 procent, enligt Bloomberg News snittprognos.

Exklusive transport sjönk orderingången med 0,6 procent jämfört med förväntningar om en ökning med 0,4 procent.

Den amerikanska flygplanstillverkaren Boeing har före öppningen redovisat ett resultat på 1:06 dollar per aktie för det andra kvartalet, jämfört med en väntad vinst på 1:01 dollar per aktie. Försäljningen uppgick till 15,6 miljarder dollar, vilket var något under förväntan.

Conocophillips, USA:s tredje största oljebolag, rapporterade högre vinst för andra kvartalet och har kommit överens med Lukoil om att sälja 40 procent av sitt innehav i Lukoil till Lukoil. Det justerade resultatet per aktie låg ovanför en konsensusprognos från Factset Research.

Klockan 20.00 publicerar Federal Reserve sin rapport om den regionala konjunkturutvecklingen, Beige Book, som utgör ett underlag inför bankens nästa räntemöte, den 10 augusti.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund