Tokyobörsen djupdök

De asiatiska börserna följde på torsdagen Europabörserna och Wall Streets bana nedåt efter fortsatta protester i Hong Kong.

Investerarna var samtidigt avvaktande inför ECB:s styrräntebesked som väntas under torsdagen.

I Kina höll börserna stängt med anledning av nationaldagsfirande. Även Indiens Sensex höll stängt.

På Tokyobörsen backade Nikkei 225 med 2,6 procent till 15.662 medan det bredare Topix var ned 2,9 procent till 1.280. Nikkei var därmed på minus för den fjärde sessionen i rad och har nått den lägsta nivån på en månad.

“Med Kina stängt har det varit begränsade riktningar regionalt, vilket har lämnat investerarna att fokusera primärt på den amerikanska dollarn och andra relaterade tillgångsslag”, skriver IG Markets i ett morgonbrev.

Hong Kong-protesterna fortsatte in på sin sjunde dag. USA:s utrikesminister John Kerry har bett Kinas myndigheter att visa återhållsamhet mot demonstranterna, medan Kina har svarat med att protesterna är ett inrikespolitiskt problem och att andra länder bör respektera landets suveränitet.

Bland bolagen backade flygbolagen Japan Airlines och ANA Holdings 4,6 respektive 4,8 procent i bakvattnet av nedgångar för amerikanska flygbolag som sjönk på Wall Street efter att det första ebolafallet rapporterats i USA.

Honda Motor backade samtidigt 4,2 procent på en redan svag Tokyobörs efter rapporter om att fordonstillverkaren kan komma att skära ned på produktionen i Japan. Samtidigt steg försäljningen i september med 12 procent i årstakt.

 

 

08:36 

% i dag  

% i år

Asien       

S&P Pan Asia BMI   

193   

-1,2%

 

Japan       

Nikkei 225            

15.662   

-2,6%   

-3,9%

Japan       

Topix                  

1.280    

-2,9%   

-1,7%

Hong Kong   

Hang Seng             

Stängt   

  

-1,6%

Sydkorea    

Kospi                  

1.976   

-0,8%   

-1,8%

Australien  

S&P/ASX 200            

5.298   

-0,7%   

-1,0%

Taiwan      

Taiex                  

8.975   

-0,2%   

+4,2%

Singapore   

Straits Times          

3.242   

-0,7%   

+2,4%

Kina        

Shanghai Composite    

Stängt   

 

+11,7%

Kina        

Shenzhen A            

Stängt   

 

+26,2%

Thailand    

SET Index              

1.572   

-1,0%  

+21,1%

Indien      

Sensex                

Stängt   

 

+25,5%

Malaysia    

KLCI                   

1.842   

-0,2%   

-1,3%

Indonesien  

Jakarta Composite      

5.035   

-2,1%  

+17,8%

 

 

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.