USA:s flygbolag i topp
Förvaltaren Bill Miller lyfte i förvaltarintervjun i nr 42/2016 fram flygbolagen som intressanta investeringsobjekt. I tabellen intill har vi listat nyckeltal för 29 av världens största flygbolag, samt SAS.
Slående är att flygbolagsaktierna i USA har utvecklats mycket starkt under de senaste fem åren. De amerikanska flygbolagen uppvisar numera riktigt god lönsamhet tack vare konsolideringen i sektorn i kombination med låga oljepriser.
I Europa har flygbranschen också konsoliderats, men inte i lika hög grad. Exempel på affärer är fusionen mellan Air France och KLM 2004, liksom att British Airways och Iberia slog ihop sina påsar 2011, och skapade IAG. Så sent som i slutet av september aviserade Lufthansa att bolaget köper upp resterande 55 procent i Brussels Airlines. De gamla europeiska flygbolagen, SAS inkluderat, ligger trots detta på rörelsemarginaler kring 4–5 procent, med IAG som enda undantag.
Betydligt bättre går det för irländska lågprisbolaget Ryanair, ett av få icke-amerikanska flygbolag som utvecklats starkt de senaste fem åren. Aktien är upp hela 331 procent under de senaste fem åren. Bolagets rörelsemarginal på över 20 procent är också i toppklass.
De låga värderingarna i sektorn – i synnerhet av de mer välmående amerikanska bolagen – indikerar att investerarna är mycket skeptiska till uthålligheten för den nuvarande lönsamheten.
Kommentera artikeln
I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.
Grundreglerna är:
- Håll dig till ämnet
- Håll en respektfull god ton
Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.