”Vi ska inte bara följa reglerna”

Nordea överger alla expansionsplaner. Det säger nye vd:n Casper von Koskull. I stället drar storbanken i gång ett gigantiskt effektiviseringsprogram.

Casper von Koskull har suttit i Nordeas koncernledning de senaste fem åren och har åtminstone ett delansvar för bankens brister i arbetet med att motverka penningtvätt, som lett till att man bötfällts två gånger av Finansinspektionen. Han håller inte med om att det tyder på dåligt ledarskap och svag styrning.

– Vi tar jävla hårt på kritiken. Vi ska inte bara följa reglerna, vi ska vara best in class.

Compliance, att säkerställa att banken följer regelverken, står högt på Casper von Koskulls att-göra-lista. Kanske är det bara det ord som han återkommer till som har högre prioritet: simplification.

I grunden handlar det om att anpassa bankens processer och tjänster till digitaliseringen och ett förändrat kundbeteende.

Om de framtida expansionsplanerna säger han:

– Vi ska bara söka den tillväxt som är naturlig och där ingår inte nya geografiska marknader, då gör vi precis samma misstag som vi tidigare har sett banker göra. Kan vi inte växa där vi är, ger vi i stället kapitalet tillbaka till våra ägare som säkert kan utnyttja det bättre. Det är back to basics.

Detta är en kortversion av ”Det är back to basics”. Artikeln i sin helhet publiceras i senaste numret av Affärsvärlden. Prenumeranter kan också logga in och läsa hela texten här.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.