Vice riksbankschefen Lars EO Svensson vill sänka räntan

Vice Riksbankschef Lars EO Svensson vill ha en klart lägre styrränta än sina kollegor i Riksbanksdirektionen.

Han tycker det är tur att marknaden inte litar på Riksbankens räntebana.

“Det vore en katastrof för ekonomin om marknaden i stället började tro på vår räntebana”, säger han i en intervju med Svenska Dagbladet på måndagen.

Lars EO Svensson vill att reporäntan ska ligga på 1,75 procent om tre år, inte på 3,8 procent som Riksbankens majoritet vill.

Lars EO Svensson säger att han upprepade gånger bett sina kollegor i direktionen att förklara varför de inte håller med honom, men svaren har uteblivit. Han säger att han är förvånad över oenigheten kring vissa saker som borde vara självklara, “till exempel att man inte ska höja räntan när prognosen för inflation och resursutnyttjande ligger för lågt”

nullnullnullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.
Annons från Nordic Bridge Fund