Volvo avsätter miljarder för kartellböter

Volvokoncernen gör en avsättning på 400 miljoner euro, motsvarande 3,7 miljarder kronor, på grund av den EU-kommissionens pågående konkurrensutredning.

Efter att ha utvärderat Statement of Objections, utfärdat av EU-kommissionen den 20 november 2014 i den pågående konkurrensutredningen rörande tiden före den 18 januari 2011, har Volvokoncernen beslutat att göra en avsättning på 400 miljoner euro, motsvarande 3,7 miljarder kronor. Avsättningen kommer att påverka rörelseresultatet negativt i det fjärde kvartalet 2014.

Det skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Processen befinner sig dock fortfarande i ett tidigt skede och det är mycket osäkert vad det slutgiltiga resultatet av kommissionens utredning eller omfattningen av eventuella böter blir. Volvokoncernen kommer att löpande se över avsättningens storlek i takt med att kommissionens utredning fortskrider.

 

 

nullnull

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.



OBS: Ursprungsversionen av denna artikel publicerades på en äldre version av www.affarsvarlden.se. I april 2020 migrerades denna och tusentals andra artiklar över till Affärsvärldens nya sajt från en äldre sajt. I vissa fall har inte alla delar av vissa artiklar följt på med ett korrekt sätt. Det kan gälla viss formatering, tabeller eller rutor med tilläggsinfo. Om du märker att artikeln verkar sakna information får du gärna mejla till webbredaktion@affarsvarlden.se.