Se alla rekommendationer

Affärsvärlden behåller sitt neutrala råd för Online Brands

E-handelsbolaget Online Brands är tillbaka i förvärvsspåret efter ett par år av fokus på en förbättrad balansräkning. Med två nya uppköp under det senaste året siktar bolaget på att åter bygga värde genom tillväxt i flera nischade e-handelsbolag. Men lönsamheten i de nya bolagen lämnar mer att önska. Det skriver Affärsvärlden i en analys på måndagen.

Tidningen ser i sitt huvudscenario på ett par års sikt en potential på 23 procent i aktien.

“Online Brands blir intressant att följa framöver för att se om bolaget fortsätter bygga vidare med fler förvärv under året. För tillfället behåller vi vårt neutrala råd”, skriver Affärsvärlden i sin slutsats.

Dela:

Kommentera artikeln

I samarbete med Ifrågasätt Media Sverige AB (”Ifrågasätt”) erbjuder Afv möjlighet för läsare att kommentera artiklar. Det är alltså Ifrågasätt som driver och ansvarar för kommentarsfunktionen. Afv granskar inte kommentarerna i förväg och kommentarerna omfattas inte av Affärsvärldens utgivaransvar. Ifrågasätts användarvillkor gäller.

Grundreglerna är:

  • Håll dig till ämnet
  • Håll en respektfull god ton

Såväl Ifrågasätt som Afv har rätt att radera kommentarer som inte uppfyller villkoren.

Annons från Nordic Bridge Fund